„Velikonoční vajíčko v osení“ – bento 弁当 – – LIDL Food Challenge 2016

Na rýži:; sushi rýže 150 g; rýžový ocet 30 ml; cukr krupice 1 lžička; sůl 1/4 lžičky; kari koření špetka; Na omeletu:; 1 velké vejce; cukr špetka; sojová omáčka pár kapek; máslo na smažení; Na ozdoby:; růžičky brokolice 150 g; losos čerstvý 40 g; barevná cherry rajčátka 6 ks; silná mrkev cca 30 g; ředkev daikon cca 30 g; nori řasa čtvrtina plátku; sůl a rýžový ocet

Dávka je na jednu větší krabičku) Předem si přichystáme všechny součásti bento a nakonec z nich sestavíme hotovou krabičku. Sushi rýži na cedníku velmi důkladně propláchneme studenou vodou, mírně ji rukou načechráváme. Propláchnutou rýži nasypeme do rendlíku se silným dnem, přilijeme 190 ml vody (pokud rendlíku netěsní poklice, použijeme vody 210 ml) a necháme 1 – 2 hodiny předmáčet. Poté rýži postavíme na plotýnku, přivedeme prudce k varu, jakmile se začne vařit, tak ji ztlumíme na velmi mírný stupeň a a přiklopenou vaříme 15 minut. Vypneme plotýnku a rýži necháme ještě 10 minut dojít.

Zatím smícháme ocet, cukr a sůl, připravíme si nekovovou mělkou mísu a nekovovou špachtli nebo vařečku. Hotovou rýži nasypeme do mísy, přilijeme octovou směs a šetrně, leč důkladně ji s rýží promícháme. Při míchání by se rýže měla ochlazovat co nejrychleji – v Japonsku se používá vějíř, já míchám na stolku venku na terase, ke je chladno. Vychladlou rýži rozdělíme na 2 části, jednu část obarvíme na žluto špetkou kari. Opatrně, větší množství kari místo žluté udělá nahnědlou barvu.

Během máčení a vaření rýže nachystáme ostatní součásti. Brokolici 1,5 min předvaříme v osolené vodě, poté ihned propláchneme ledovou vodou a necháme dobře okapat.
Omyjeme, očistíme a osušíme zeleninu. Daikon nakrájíme nebo nakrouháme na velice tenké plátky, které posolíme a zakápneme rýžovým octem, aby trochu změkly. Potom je osušíme papírovou utěrkou a nařízneme do poloměru. Mrkev nakrájíme na tenké plátky, formičkami vykrájíme kytičky, část plátků nakrájíme na nudličky, z jednoho plátku vykrojíme dva trojúhelníčky na zobáček a zubatý plátek na hřebínek. Lososa vložíme na 10 minut do mrazáku, protože namrzlý se snáze krájí na tenké plátky. Poté ho nakrájíme na plátky a nudličky na zdobení „kraslic“.

Vejce rozšleháme s cukrem a sojovou omáčkou a na malé pánvi na másle usmažíme vyšší omeletu. Vykrojíme z ní dva velké trojúhelníky. Z nori řasy kuchyňskými nůžkami nastříháme proužky a další tvary na zdobení „kraslic“ a také očka pro kuřátko. Na tvarování rýže si připravíme oblá tvořítka, nebo naběračku a lžíce. A jdeme sestavovat:) Pomocí tvořítek vypláchnutých studenou vodou a rukou namáčených ve studené vodě vytvarujeme ze žluté rýže 2 bochánky. Dolní položíme do krabičky jako tělíčko, horní na něj postavíme jako hlavičku. Brokolici narovnáme po celém dně krabičky jako „jarní osení“. Z bílé rýže vytvarujeme vajíčka, která položíme na osení. Vajíčka ozdobíme jako kraslice proužky lososa a nori řasy (řasu pokládáme na rýži suchou, okamžitě po kontaktu s rýží zvlhne a přilepí se). Kuřátku připevníme mrkvový zobáček a hřebínek a nalepíme očka z nori řasy. Na osení poté rozmístíme cherry rajčátka jako další malá barevná „vajíčka“ a ozdobíme kytičkami vykrájenými pomocí formiček a kytičkami vytvořenými stočením daikon plátku kolem svazku mrkvových „pestíků a tyčinek“. Kytičky můžeme případně vykrájet formičkami nejen z mrkve, ale i z plátků ředkve.
Bento je v Japonsku vlastně krabičkový oběd. Obsahuje všechny živinové složky – sacharidy (rýži), bílkoviny (zde vaječná omeleta a losos, ale v bento bývají i jiné ryby, pečené maso, krevety, šunka…), tuky (zde tuk v lososu a máslo v omeletě, ale mohou být třeba oříšky), a minerály a vitamíny v zelenině či ovoci. Pokud bychom bento chtěli déle transportovat nebo uchovávat mimo lednici, bylo by vhodné do sushi rýže navýšit dávku octa a syrového lososa mírně pokapat octem nebo citronem. Sice by vlivem denaturace bílkovin na povrchu došlo k zesvětlání barvy ryby, ale bylo by to poté mikrobiologicky bezpečnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *