Dřínkové pickles

méně zralé dřínky; sůl; voda; bílý vinný ocet; bobkový list; celý pepř

Dřínky zbavíme případných stopek. Omyjeme, osušíme a promícháme se solí. Zalijeme trošku vodou, aby všechny dřínky byly ponořené ve slané vodě. Takto ponecháme přes noc. Druhý den slijeme, dáme do skleničky společně s kořením a zalijeme octem tak, aby byly ponořené. Necháme uležet alespoň týden. Pak skladujeme v chladu.

Dřínky jsou plody keře svídy dřínu (Cornus mas). Dřín roste hlavně na vápenci, takže podle toho se dá odhadnout, v jaké oblasti ho najít. Keř je chráněný, takže se nesní nijak olamovat, ale dřínky se sklízejí sběrem pod keřem, což by neměl být problém, pozor jen v oblastech významného stupně ochrany. Dříny je možné pěstovat si i na zahradě – je nutné mít dva kultivary, které se vzájemně sprašují; u nás se obvykle dají shnat slovenské Devín a Titus. Šlechtěné dříny mají výrazně větší plody.

Dřínky mají velmi vysoký obsah vitamínu C, jsou téměř srovnatelné se šípky. Lze je sušit a používat na čaj stejně jako šípky. Také je možné je sušit vypeckované a pak rozdrtit na prášek – dřínkový prášek se používá na Balkáně a v jižním rusku k ochucování mas, hlavně mletých. Dřínky se také zavařují do cukru – viz recept níže. Už Dioskorides popisuje využití dřínků jako náhrady oliv. Vyzkoušela jsem a je to opravdu výborné. Viz recept. Z dřínků se dají vařit také marmelády, kompoty vhodné ke zvěřině, omáčky (viz recept na kančí), na Ukrajině se z nich pálí drenkovica.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *