Pečené kančí s dřínkovou omáčkou

kančí maso 450 g; cibule 100 g; mrkev 100 g; celer 100 g; olej 2 lžíce; máslo 10 g; červené víno 150 ml; vývar podle potřeby, cca 200 ml; sůl; pepř; bobkový list 1 ks; nové koření 2 kuličky; cukr; dřínky 150 g

Kořenovou zeleninu a cibuli očistíme a nakrájíme a kostičky. Maso očistíme a odblaníme. Je možné ho i prošpikovat slaninou, ale já měla velmi šťavnatý mladý kus a nebylo to třeba. Housky nakrájíme na kostičky a necháme na vzduchu trochu oschnout. V litinovém kastrolu rozpálíme směs másla s olejem a opečeme zeleninu do zlatova. Přidáme trochu cukru a necháme zkaramelizovat. Maso osolíme, opepříme a také ze všech stran opečeme. Vývar ohřejeme. Maso se zeleninou v litiňáku podlijeme horkým vývarem a opatrně přilijeme víno (pomalu, aby litina nepraskla). Přiklopíme a dáme do trouby na 10 st. přibližně na 2 hodiny. Pak odklopíme a dopečeme do změknutí masa. Dřínky vypeckujeme. Dopečené maso vyjmeme, zabalíme do alobalu, dáme na misku a vrátíme ho do vypnuté, dosud však teplé trouby. Vylovíme koření. Zeleninu propasírujeme nebo hladce rozmixujeme. Dáme na sporák a zredukujeme na polovinu objemu, by omáčka zhoustla. Zároveň do ní vmícháme dřínky. Hotovou omáčku dochutíme solí a cukrem. Maso nakrájíme na plátky, podáváme např. s hrnečkovými knedlíky, vařenými zelenými fazolkami a přelité omáčkou.

Dřínky jsou plody keře svídy dřínu (Cornus mas). Dřín roste hlavně na vápenci, takže podle toho se dá odhadnout, v jaké oblasti ho najít. Keř je chráněný, takže se nesní nijak olamovat, ale dřínky se sklízejí sběrem pod keřem, což by neměl být problém, pozor jen v oblastech významného stupně ochrany. Dříny je možné pěstovat si i na zahradě – je nutné mít dva kultivary, které se vzájemně sprašují; u nás se obvykle dají shnat slovenské Devín a Titus. Šlechtěné dříny mají výrazně větší plody.

Dřínky mají velmi vysoký obsah vitamínu C, jsou téměř srovnatelné se šípky. Lze je sušit a používat na čaj stejně jako šípky. Také je možné je sušit vypeckované a pak rozdrtit na prášek – dřínkový prášek se používá na Balkáně a v jižním rusku k ochucování mas, hlavně mletých. Dřínky se také zavařují do cukru – viz recept níže. Už Dioskorides popisuje využití dřínků jako náhrady oliv. Vyzkoušela jsem a je to opravdu výborné. Viz recept. Z dřínků se dají vařit také marmelády, kompoty vhodné ke zvěřině, omáčky (viz recept na kančí), na Ukrajině se z nich pálí drenkovica.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *